בלי לצלול או לשנרקל אפשר לראות דגים

לטייל זה לחיות - שבוע 64

קוזומל מקסיקו

חלוקת מזון לנזקקים

25.11-5.12.20

 השהות שלנו בבית משפחת קפלין היא זכות גדולה! אנחנו זוכים לראות מקרוב את הפעילות המדהימה של שליחי חב"ד ומתאהבים. אנחנו רוצים גם לקחת חלק, אפילו קטן בזכויות העצומות שלהם אז כהתחלה אנחנו אוספים כסף לחלוקת מזון לתושבי האי שנפגעו אנושות מהקורונה -הפסקת ההפלגות והגעת התיירים לאי. 

ובמקביל, אנחנו מבקשים מהם שיעזרו לנו למצוא דירה בקוזומל כדי שנוכל להישאר עוד כמה שבועות.

כשאנחנו מגיעים לסכום של 200 דולר, הסכום שצריך כדי להוציא את חלוקת המזון לפועל אנחנו קובעים אותה ליום חמישי ומתחילים בהכנות. 

ביום רביעי בערב אנחנו יוצאות ,הרבנית חני, רותי ואני לסופר הגדול באי, לוקחות 3 עגלות גדולות וממלאות אותן בערימות של כרוב, גזר פסטה, שעועית, רסק עגבניות, סוכריות ועוד…

בחדוות עשיה אנחנו מרוקנות מדפים שלמים בסופר לתוך העגלות, מהעגלות לקופה, מהקופה בחזרה לעגלות, מהן לרכב ומהרכב לבית חב"ד!

בחמישי בבוקר, יום החלוקה אנחנו רצות מוקדם בבוקר לבית חב"ד לעזור בקילופים, חיתוכים, בישולים והכנות לחלוקה. בינתיים הרב דודי מצא לנו דירה נחמדה במחיר טוב ומיקום מעולה. אנחנו הולכים לראות אותה וסוגרים אותה לשלושה שבועות הקרובים.

והרבנית נוי פלג מצאה לי קונה לעגלת הדונה של שני! אני מוכרת אותה ומרגישה שזה יום מבורך בזכות חלוקת המזון.

לחלוקה יוצאות רק רותי ואני יחד עם הגננות של גן חב"ד, עוד תיירת ישראלית חמודה, הרב דודי והבחורים.

אנחנו יוצאים לחלק בשכונות העוני בג'ונגל של קוזומל, החום כבד והחלוקה אינטנסיבית אבל אין דבר מספק יותר מלראות חיוך של ילד רעב מקבל ארוחה חמה.

בר מצווה בגיל 14

באחד הימים כשישראל היה בבית חב"ד נכנסה גברת לא צעירה וניסתה להסביר לו במילים מאד לא ברורות שהיא מעוניינת לערוך לבן שלה בר מצוה, אחרי שהקשיב לה בסבלנות הוא הבין ממנה שהבן שלה כבר בן 14 ויותר משנה שהיא פונה לבתי כנסת שונים במקסיקו ואף אחד לא הסכים לערוך לבן שלה בר מצווה. ישראל פנה איתה מיד לבחורים של חב"ד והסביר להם את המצב והם מיד ארגנו לו עליה לתורה וגם שבת בר מצווה מרגשת במיוחד!

Booking.com

שבת בחב''ד קוזומל

עוד שנים לפני שהגענו למקסיקו שמענו שהמקום בו חייבים לעשו שבת הוא חב"ד קוזומל, אווירת שבת כזאת אין בשום מקום אחר בעולם, לכן ניסינו להגיע מיד לשבת ולא יצא… והנה, הגיעה סופסוף השבת שלנו בקוזומל! ובתזמון נח במיוחד כשאנחנו מתארחים בבית של משפחת קפלין וגם סעודות השבת נערכות בבית (בגלל הקורונה) כך יכולנו להשכיב את הילדים ולהישאר עד סוף הסעודה המרגשת.

על האווירה בבית חב"ד אחראי כמובן הרב דודי, אבל גם לאורחים יש חלק גדול מאד באווירה, ובשבת הראשונה שלנו בקוזומל יושבים איתנו בסעודה שמחה – ישראלי לשעבר תושב האי, יוני – ישראלי לשעבר תושב זמני, ואפי- תייר מלונדון.

ממבט ראשון הקשר שלהם לשירי נשמה חסידיים באידיש וניגונים חסידיים נראה רחוק מאד. אבל התמצאות כזאת בכל מחרוזת וניגון חדש או ישן של חסידות לא תמצאו אפילו בטיש. 

נשארים בקוזומל

בקוזומל אין הרבה מה לעשות, אי קטן, חופים ושקט. ובכל זאת כל מי שמגיע אליה ליום יומיים נשאר להרבה יותר.

משהו באווירה ובאנשים שם  מחבר את כולם למקום. ביום ראשון אנחנו עוזבים את היחידה בבית של הקפלינים ועוברים לדירה קטנה במדרחוב בכיכר המרכזית. ממש צמוד לבית חב"ד והמסעדות הכשרות.

למרות שבניגוד לכל הפעמים, הפעם ראינו את הדירה לפני שהזמנו אותה. כשנכנסנו גילינו כמה ליקויים מעצבנים כמו נזילה בשירותים, ריח רע מהמים בברזים ומנורות שלא עובדות. להכל יש פיתרון בסופו של דבר אבל זה מתיש ביום הראשון…

אנחנו משתדלים תמיד לאכול בריא ובבית אבל בשילוב של מטבח קטן ולא נח בבית  ומסעדות כשרות וזמינות מתחת לבית שבהן גם יש אווירה ופוגשים את כל האנשים היפים של האי… הקרב הזה מכור מראש ואנחנו אוכלים בעיקר בחוץ.

שני בת שנה!

לקראת יומולדת שנה של שני ואחרי שמכרנו את עגלת הדונה שלה קנינו לה סופסוף עגלת טיולון שמתאימה לגילה. היא נהנית לטייל באי עם הכרכרה החדשה שלה ומנופפת לכולם לשלום מינימום היא הנסיכה דיאנה 🙂

במקביל אני מתכוננת לצילומי הקייקסמאש שלה, חני קפלין עוזרת לי לקשט את העוגה היפה ואז הצילומים נדחים, פעם בגלל מזג אוויר גשום ופעם בגלל מפתח של הרכב שנעלם ואין לנו אפשרות לפתוח את הרכב, שליחי חב"ד הצליחו לפרוץ לנו אותו בסופו של דבר אבל השבוע נגמר והעוגה חכתה במקפיא לשבוע הבא…

בין לבין, טיילנו בחופים באי, הילדים המשיכו ללכת לגן, ישראל עשה קורס צלילה ורותי הכינה סרטון מגניב לכבוד חנוכה!

Booking.com

בואו לטייל איתנו בזמן אמת!

תרומה להחזקת ופיתוח האתר

לשמחתי הרבה, מאז עלה האתר לאוויר גולשים רבים נעזרים, לומדים, משתפים ומגיבים.
בכוונתי להמשיך ולפתח את האתר ולהוסיף בו אפשרויות וכלים נוספים עבור כולם.
כידוע לכם, פיתוח ותחזוקת האתר עולים לא מעט ומצריכים זמן עבודה רב.
אני מזמינה אתכם לתרום ולהיות שותפים באחזקת האתר ובפיתוחו – איש כפי יכולתו.
כדי שאוכל להמשיך לעדכן ולתחזק את האתר למענכם.

התרומה כאן מתבצעת באמצעות מערכת PayPal בצורה מאובטחת ופשוטה ביותר.
תודה!

בואו לטייל איתנו בזמן אמת!

Booking.com

יעניין אותך גם:

יעניין אותך גם:

איך מתכננים טיול?

Booking.com

יעניין אותך גם:

איך מתכננים טיול?

Booking.com
Booking.com
Booking.com
Booking.com