אירופה חגי תשרי תשע''ח

חלק ראשון-בודפשט

הנוף מבסטיון הדגים

בואו לעקוב אחרי הטיולים שלנו!

איך מתכננים טיול?

איך הכל התחיל?

אחרי הטיול הכל כך מוצלח בחגי תשרי תשע"ז החלטנו לחזור על החוויה.

היעד? מה שהכי זול… אז התחלנו לחפש ולא כ"כ מצאנו יעדים מעניינים וזולים, עד שבוקר אחד בחודש טבת קיבלתי את ההודעה:

"יש לנו כרטיסים לחזור מבודפשט".

חזור?????? ולאן טסים? ומתי? לא יודעים,יש כרטיסי חזור זולים (1130 ש"ח +320 נקודות לכל המשפחה פלוס 2 מזוודות גדולות באלעל אפ) אז נחזור…

שבועיים אח"כ נמצאה גם טיסת הלוך זולה לבודפשט (1920 ש"ח כולל חבר מועדון ו2 מזוודות גדולות בויזאייר) וכך נתפר טיול של 17 ימים.עכשיו אפשר להתחיל לחשוב על מסלול…

 

הנוסעים:

אבא ואמא (28)

ילדה (8 וחצי)

ילד (3 וחצי)

תינוקת (שנה וחצי)

 

פרטי הנסיעה:

טיסת בוקר של ויזאייר ישירות לבודפשט.

שעת הטיסה:10:40 

יצאנו מהבית ב9 (!) הגענו לשדה תעופה-טרמינל 1, ב9:35 ומיד נעמדנו בתור לשליחת המזוודות והבידוק הבטחוני. הכל תיקתק די מהר והגענו בדיוק בזמן לעליה למטוס.

 

יום ראשון י"א תשרי תשע"ח:

הטיסה עברה בנעימים, בידוק הדרכונים ואיסוף המזוודות עברו במהירות, מיד ביציאה מהשדה בצד שמאל יש תחנת מוניות, מזמינים מונית ומקבלים פתק שעליו רשום מספר המונית שתיקח אותנו וכמה בדיוק נשלם.

24 יורו מהשדה למרכז העיר. 

בקושי עברו 20 דקות מהנחיתה ואנחנו כבר במונית בדרכינו לדירה שהוזמנה מראש. נסיעה של כחצי שעה והגענו. המיקום מדהים. בדיוק ממול בית הכנסת הגדול מצד אחד ובית חב"ד מהצד השני.

הזמנו את הדירה כרגיל לפי תמונות ותגובות אבל רק כשהגענו לשם הבנו עד כמה היא באמת מוצלחת.
א.היא יותר גדולה ממה שנראה בתמונות וחוץ מזה הכל כמו שרואים,נקיה מסודרת ונוחה עם מלא מקום איחסון.

ב.המיקום הכי טוב בעיר, בדיוק מול הבית כנסת, דקה מבית חב"ד. קרובה מאד לכל המסעדות והסופר והמאפיה הכשרים. וגם לכל האטרקציות, לואצי אוצה, גבעת גלרט והגלגל ענק. הכל במרחק הליכה.

ג.השוס! התברר לי רק בשיחה עם מקומית כשהגענו בחג לבית חב"ד ושוחחנו על החיים בבודפשט,הסתבר שבכל הבניינים בבודפשט יש קוד בכניסה והשכנים לא מוכנים שתהיה אפשרות של מפתח ולכן החרדים שגרים שם מחכים עד שיבוא דייר שיפתח או דואגים לגוי שבת. אבל בגלל שבבניין שבו התארחנו גר הרב הראשי ואותו הם מכבדים רק בבניין הזה יש מפתח רגיל לכניסת הבניין,(רק לרב יש מפתח) אנחנו לתומינו ראינו שגר חרדי בבניין ובלי לדעת מיהו ביקשנו ממנו מפתח והוא בנדיבות שכפל אחד במיוחד בשבילנו וגם הכין לנו חגורת שבת.

מיד פרקנו את המזוודות והתארגנו ליציאה.

התחלנו בצעידה רגלית 5 דקות למסעדת חנה. אכלנו שניצלים וצ'יפס ולאחר ששבענו המשכנו לסקור את העיר,עברנו את  מאפיית פרויליך והמשכנו לבית חב"ד. אחרי תפילת מנחה טיילנו להנאתנו לכיוון הואצי אוצה סופגים את המראות והאוויר הקריר של העיר.

טיילנו בואצי אוצה (השדרה המרכזית והמעניינת) עד הגלגל ענק,  וראינו ממנו את אורות העיר מלמעלה – מראה מדהים!  

 

יום שני  י"ב תשרי תשע"ח:

בבוקר היום השני קמנו מוקדם כרגיל, אחרי התארגנות, גיחה למכולת וארוחת בוקר טעימה מהמצרכים הטריים יצאנו לתחנת המטרו הסמוכה, תחנת אסטוריה, קנינו כרטיס ל72 שעות ונסענו לגן חיות. הגן יפה ומטופח אבל די משעמם. אין הרבה חיות מעניינות במיוחד או שונות מאלה שיש בגן חיות בארץ. אחרי הסיבוב בגן החיות הקטנים נרדמו בעגלה ואנחנו חצינו את הכביש אל הפארק ממול ועל שפת האגם אכלנו ונחנו, משם צעדנו לכיכר הגיבורים, התרשמנו, הצטלמנו ונסענו לשוק המקורה. השוק הזה הוא בעצם שוק אוכל ענק של 3 קומות. אם יש משהו שאנחנו אוהבים במיוחד בטיולים זה להיכנס לסופרים ושווקים מקומיים ולהתבונן במוצרים, בסדר שבו הם מוצגים ובמחירים שלהם. בשבילנו השוק הזה היה חוויה גדולה.

אחרי שוק האוכל התחלנו ללכת ברגל לכיוון אנדרטת הנעליים, הלכנו לאורך הדנובה ואז ראינו שיש רציף של שייט חינם. שינינו מסלול ולקחנו שייט אל האי מרגריט. השייט נעים מאד, באוניה  2 קומות, אחת סגורה ואחת פתוחה. כעבור כ20 דקות הגענו לאי מרגריט, האניה עוצרת בדיוק מול השלט הגדול בודפשט. רצנו להצטלם שם ואז הלכנו לכיוון המזרקה המזמרת ובכיכר שלידה שכרנו אופניים משפחתיים לחצי שעה וטיילנו ברחבי האי. האי הוא בעצם פארק גדול ויפיפה, השעה הייתה שעת שקיעה ומזג האוויר היה מושלם. חוויה נפלאה ומומלצת!

אחרי הרכיבה יצאנו מהאי ברגל, ירדנו מהגשר ועלינו על טראם,ישבנו 10 דקות והנסיעה לא התחילה. התברר שיש לפנינו תאונה והכביש חסום. ירדנו והתחלנו לצעוד ברגל. הגענו מיד לפרלמנט. טיילנו שם והכל עצמתי, גדול ומרשים מאד. משם המשכנו לאנדרטת הנעליים המרגשת, כבר היה חשוך והילדים עייפים ומנדנדים אז נסענו מיד למסעדת כרמל. כי אין דרך טובה יותר לסיים את היום ממגש בשרים…

 

יום שלישי י"ג תשרי תשע"ח:

את בוקר היום השלישי תכננתי להקדיש לקניות, אז לאחר ארוחת בוקר ביתית יצאנו לחנות פפקו שמול הבית, המבחר לא היה גדול ויצאתי עם שקית אחת קטנה המשכנו לשוק הסיני, נסענו במטרו ובטראם והלכנו גם ברגל ובסוף הגענו לאחד מפרברי העיר היותר מוזנחים וגילינו שהשוק הסיני הוא אסופה של קונטיינרים בהם מוכרים הסינים סמרטוטים לא זולים בכלל. בקיצור בזבזנו את הזמן…

חזרנו אל תחנת המטרו ונסענו אל בסטיון הדגים, מקום מדהים עם נוף לכל העיר ואווירה מיוחדת. טיילנו שם עד שהיה קריר וגשום וגם מאוחר, רצינו להגיע אל הקרקס בזמן.

חזרנו עם האוטובוס למטרו ונסענו ישר אל הקרקס, שם התברר שבחודש הזה אין הופעה עם חיות,רק מחזה רומיאו ויוליה והכניסה מגיל 14. שוב בזבזנו את הזמן כי לא עשינו הכנה מספיק טובה…

הלכנו לפארק שמול הקרקס והילדים שיחקו בגינה,הם לא צריכים יותר מזה…

אח"כ נסענו למאפיית פרוייליך, כי אין יום מבאס שקרמשניט מתוק לא יסדר…

הגיעה הזמן לארוחה בשרית טובה, אכלנו בחנה ובכרמל…היום התור של חנה…

יום רביעי י"ד תשרי תשע"ח:

יום רביעי, ערב חג. קמנו בלי הרבה מצב רוח ובלי יותר מידי חשק לטייל (אולי הרגשנו מה שהולך לקרות…) אחרי התלבטויות מה נעשה ולאן נלך החלטנו לנסוע לגבעת גלרט. מטרו ואוטובוס והגענו לגבעה. מצב הרוח השתפר מיד, מזג אויר מעולה ונוף מדהים זה חגיגה לנפש.

נהנינו מהנוף צילמנו והצטלמנו מלא ואז גילינו שכייסו לנו 550 יורו.

הרגע הראשון הוא הלם מוחלט, בלתי נתפס שמשהו שהרגע היה פה עכשיו נעלם. בשנייה אחת. ישבנו קצת להירגע ולעכל ואז החלטנו שהכל לטובה, וטוב ש"הלך" בזה ולא בבריאות (עד שהקטן נפצע…) ירדנו מההר ברגל,דרך מאד יפה ונעימה אבל הראש עדיין תפוס במה שקרה. חזרנו הביתה לעכל, לנוח ולהתארגן לחג.

בכניסת החג הלכנו לבית חב"ד, שם פגשנו משפחות נוספות ואישה אחת זיהתה אותי מחו"ל כשר- לפי הילדים כמובן… 🙂 

לאחר התפילה הלכנו כולנו לסוכה בבית הספר ברחוב דוהני. 

ביקרנו כבר בבתי חב"ד בעולם ובכל מקום התרשמנו במיוחד מאהבת חינם. אבל כמו הרב שמואל רסקין, שליח חב"ד בבודפשט עוד לא ראינו. הרב במאור פנים מתעניין בכל אורח ואורח ודואג באופן אישי אם חש בנח ויש לו מקום.

את דבריו הוא פותח בשבח וברכות  לרבנית (אומץ בביתנו…) ואח"כ מהפנט את הקהל בסיפור מרתק.

בסוכה הגדולה מאות אורחים מרחבי העולם הסבו לשולחנות ומלצרים רבים התרוצצו בין האורחים ולאחר הקידוש הגישו סעודה מפוארת וטעימה בכלים נאים.

חווית חג מרוממת!

במוצאי החג יצאנו לטייל על שפת הדנובה, אורות העיר נוצצים על הנהר וצובעים את הטיילת בצבעים רומנטיים. אל תוותרו על הדנובה בלילה!

יום שישי ט"ז תשרי תשע"ח:

ביום שישי הרגשנו שכבר ראינו את כל מה שתכננו ועכשיו אפשר לטייל ברחובות ללא מטרה מוגדרת וליהנות מהעיר כמו שהיא- לא רק מאתרי התיירות. טיילנו ברחובות העיר, ביקרנו באופרה ומיהרנו להתארגן לשבת.

בשבת שוב אכלנו בבית חב"ד, הפעם היו מעט אנשים והאווירה הייתה חמימה ונעימה.

במוצאי שבת ארזנו הכל, מיצינו את בודפשט והגיע הזמן להמשיך הלאה!

היעד הבא קרואטיה!

בואו לעקוב אחרינו!

איך מתכננים טיול?

יענייין אותך גם: