הודו- טיול חגים תשרי תשע''ט

חלק רביעי- מנאלי-צ'אנדיגאר- פושקר

בואו לעקוב אחרי הטיולים שלנו!

איך מתכננים טיול?

Booking.com

יעניין אותך גם:

יום חמישי 20.9.18

ביום החופשי הראשון שלנו בפושקר עשינו טעות של מתחילים.

את שעות הבוקר הנעימות (יחסית!) העברנו בבריכה, וכשרצינו לצאת לטייל בשעה 11 לפני הצהריים הבנו את הטעות. בחום הכבד כל מה שנשאר לנו לעשות זה לקחת נהג עם רכב ממוזג לסיבוב בכפרים מסביב.

טיול כפרים בפושקר כולל בעיקר מקדשים, ביקשנו טיול ללא מקדשים לכן הנהג הסתובב איתנו מיואש בלי לדעת לאן לקחת אותנו. פתאום עברנו ליד בית הספר קטן בו סיימו בדיוק את הלימודים. קפצתי בהתלהבות וביקשתי ממנו שיעצור. הוא לא הבין את ההתרגשות אבל שמח שמצאתי עניין, נכנסנו לבית הספר ומיד התגודדו סביבנו מאות תלמידים סקרנים ומאושרים.

המנהל הנרגש פיזר את ההתגודדות והכניס אותנו למשרדו הקטן (והלא ממוזג) ואחרי חצי דקה של שיחה ניצל את מרותו לצלם ולהצטלם עם הילדים הלבנים… הוא הסביר שהבת שלו ממש תתרגש לראות את התמונות.

אחרי שרב הילדים הלכו יצאנו לסיור בבית הספר הקטן, הכיתות ננעלות בסיום יום הלימודים, למרות שלא ברור מה יש לגנוב מהן…

השולחנות הם ספסלים נמוכים, כסאות אין, יושבים על שטיחים על הרצפה. ואין בכיתות חשמל\אור\מאוורר או מיזוג. כך לומדים הילדים ההודים העניים בחום הכבד של רג'אסטן.

Booking.com

כשיצאנו מבית הספר הנהג שלנו עדיין לא ידע לאן הוא ממשיך איתנו, הוא נסע לאט בתקווה ששוב אמצא בעצמי את נקודת העניין הבאה. אחרי נסיעה קצרה ראיתי בית כפרי וביקשתי ממנו לעצור. כמה ילדות ששיחקו בחוץ רצו לעברינו בהתלהבות (כנראה כבר הספיקו לשמוע עלינו מהתלמידים) וכששאלתי אם אפשר להיכנס לראות את הבית קיבלה אותנו כל המשפחה בהתרגשות כאילו היינו מינימום נשיא ארה"ב. הם פתחו לנו את הבית שלהם והסבירו על אורח החיים שלהם. הבית הוא בעצם חדרון אחד קטן, ללא חלונות, ללא שירותים או מקלחת, ללא מטבח. בחדר הקטן (והמטופח!) יש מדפים עם מדליות מתחרויות ריקוד בהם זכה הבן, טלוויזיה קטנה ועתיקה ו2 מיטות מתקפלות. בחצר יש בור מים שמשמש לרחצה, לכביסה, לשטיפת כלים ולבישול, גם המטבח הוא בחוץ, ערימת כלים על האבן, לא ראיתי איך והיכן הם מבשלים, גם לא ראיתי אוכל מלבד מה שהם מגדלים: בופאלו קטן בן חודש, כמה עיזים וגינת בצלים ופרחים.

מרב התרגשות לא שמתי לב לפרטים הקטנים, ורק אח"כ בתמונות גיליתי פרט מרתק ומסקרן. המדפים שלהם עטופים באריזות של שניצל טבעול! אבל לא באריזות שנקרעו אלא בגליונות שלמים,לפני שנחתכו. אם הייתי שמה לב לזה בזמן הביקור הייתי מבררת מאיפה השיגו אותן…

Booking.com

יצאנו מהבית ההודי עם הרבה חומר למחשבה, אפשר לחיות את החיים האלה אחרת לחלוטין מהדרך שאנחנו מכירים! 

כיוון שפושקר היא עיירה קדושה ואכילת מוצרים מהחי ושתיית אלכוהול אסורים בה, לקח אותנו הנהג לחנות אלכוהול קטנה שנמצאת בשטח פתוח שלא שייך לשום עיירה או כפר. נדהמנו לגלות במבנה שנראה כמעט נטוש באמצע חולות המדבר חנות קטנה אך מפוארת למדי עם מבחר יפה של משקאות אלכוהוליים.

Booking.com

אחרי הסיור בכפרים חזרנו לארוחת צהריים ומנוחה בבית חב"ד, תוך כדי אכילת טוסטים פגשנו אנשים מעניינים והשיחה קלחה עד שליעל נמאס והיא התחילה לנדנד, כבר היה קצת יותר  נעים בחוץ אז לקחנו ריקשה לרכבל.

לראות רכבל בהודו ועוד בעיירה כמו פושקר… כבר היה פלא… עם הרכבל עלינו להר הקופים, שם פילסנו את הדרך בין הקופים החמודים לתצפית מדהימה על האיזור.

כשירדנו ברכבל ירדו איתנו זוג תיירים מבנגלור שהיו נרגשים על הזכות שנפלה בחלקם לרדת עם הילדים שלנו באותו קרון. הם קראו ליעל "תפוח קשמירי" ולכולנו בובות ברבי… והתקשרו מיד בשיחת וידאו לבת שלהם להראות לה את הפלא וכמובן צילמו והצטלמו עם הילדים בלי סוף.

אח"כ דיברנו איתם קצת והם סיפרו לנו על בנגלור ועל הטיול שלהם (טיול רכבות יוקרתי בכל הודו) , כשהם הזמינו אותנו לביתם בבנגלור ישראל שאל אותם אם שם כן אוכלים בשר כי הוא כבר רעב פה בפושקר אז הם אמרו שהם טבעוניים.אוכלים רק ירקות.

כיוון שהם היו מאד 'עבי בשר' שאלתי את ישראל בעברית איך מגיעים להיראות ככה אם אוכלים רק ירקות… ולמרבה המבוכה וההפתעה הגברת הבינה בדיוק מה אמרתי והסבירה לבעלה… כולנו צחקנו.

בסופו של יום למרות שחשבנו שעשינו טעות, זה היה יום מוצלח ומלא בהספקים וללא ספק גולת הכותרת של הטיול בהודו. למרות זאת הלקח נלמד וסגרנו מראש טיול לשעה 7 בבוקר ביום המחרת.

יום שישי 21.9.18

ב7 בבוקר יצאנו לטיול גמלים בזריחה, ראינו את העיירה מתעוררת ואת האנשים שמתחילים לעבוד קשה מוקדם מאד בבוקר. ילד קטן רדף אחרי העגלה שלנו וביקש צ'פאטי (לחם הודי) כשהצענו לו אוכל הוא לא הסכים לקחת, רק כסף. כיוון שלא היה לנו כסף קטן נתנו לו 100 רופי. הוא רץ מאושר ואחרי דקה כל הכפר רדף אחרינו בדרישה ל100 רופי. לא פחות…

אחרי הטיול ירדנו בבית חב"ד לארוחת בוקר ומשם חזרנו למלון וניצלנו כמו שצריך את שעות הצהריים החמות בבריכה.

Booking.com

 שבת 22.9.18

השבת עברה בנעימים עם סעודות טעימות וחברה כיפית בבית חב"ד. הילדים שיחקו שעות עם השליחים בביתם ואנחנו נהננו משיחת מבוגרים ושקט. בשבת ירד גשם והדרכים הלא סלולות של פושקר הוצפו לחלוטין, לכן כשבמוצאי שבת רצינו לנסוע למלווה מלכה נהגי הריקשות הכפילו את המחיר.

בסעודת מלווה מלכה הזמינה הרבנית את הילדים לבוא מחר לגן ושיכנעה אותם שכדאי להם כי מכינים שם עוגיות, יהונתן מיד דאג לברר אם הן יהיו כשרות…

יום ראשון 23.9.18

ערב חג סוכות, שלחנו את הקטנים לגן והלכנו עם רותי לשוק, בזכות הגשם שירד בלילה מזג האוויר היה נעים ובלי הקטנים יכולנו להסתובב להנאתינו בנחת, הספקנו לקנות לרותי צעיף פשמינה ותחפושת לפורים ושוב החל לרדת גשם ונעשה קצת קריר אז חזרנו לבית חב"ד, הילדים חזרו מהגן מאושרים ועייפים אבל למרות העייפות והגשם הם לא ויתרו על הבריכה בצהריים… אחרי זמן קצר בבריכה הגשם התגבר ועלינו לחדר לשנ"צ של ערב חג.

Booking.com

בערב החג כשרצינו להגיע לבית חב"ד הרחוב כבר היה ממש מוצף שאפילו הריקשות לא יכלו לנסוע בו, לכן המחיר שוב הכפיל את עצמו ונסענו בדרך עקיפה.בזמן סעודת החג ירד גשם חזק ולכן כולנו נכנסנו פנימה והצטופפנו בתוך בית חב"ד (בד"כ יושבים לאכול במרפסת ובטח בסוכות כשצריך סוכה…)

אחרי הסעודה הגשם לא פסק, התעטפנו בשקיות אשפתון וצעדנו בדרכים המוצפות למלון, דילגנו על אבנים וטיפסנו על גדרות ובדרך נס הצלחנו להגיע למלון יבשים 🙂

יום שני 24.9.18 סוכות

בבוקר הדרך לבית חב"ד  היתה קשה עוד יותר כי הגשם המשיך לרדת כל הלילה וחומות הבוץ שהלכנו עליהן בלילה קרסו למים. בכל זאת הצלחנו באופן משונה להגיע גם הפעם די יבשים.

הפעם מזג האוויר היה מעולה ואכלנו בסוכה – היה חג מדהים!

יום שלישי 25.9.18

ארזנו את עצמינו לקראת נסיעה ליומיים באודייפור, כשהכל היה מוכן הלכנו לארוחת בוקר מאוחרת\צהריים מוקדמת בבית חב"ד.

ב11 וחצי הגיע הנהג שלנו, עברנו במלון לקחת את התיקים ונסענו לאודייפור, הפעם נסענו ברכב רגיל של 5 מקומות ולא בטויוטה אינובה מרווחת ונוחה, חמש שעות נסיעה לא קלה בחום וצפיפות. יהונתן בחר לשבת בצורה משונה על הרצפה ואח"כ התלונן על "נצנצים ברגליים"… (נרדמו..)

באודייפור יש מלונות פאר מדהימים אך כיוון שממילא רצינו לנצל כל רגע לטיול בעיר והיינו צריכים מלון רק לשינה לקחנו מלון פשוט. הגענו אחה"צ, פרקנו את המזוודות, ויצאנו מיד לראת את העיר לפני החשיכה.

נסענו בריקשה לאגם פיצ'ולה הגדול, טיילנו בטיילת שמזכירה אגמים באירופה ועשינו שייט יפיפה בשקיעה.

Booking.com

יום רביעי 26.9.18

קמנו מוקדם ויצאנו ליום טיול ארוך של 12 שעות רצופות! התחלנו בארמון הסיטי פאלאס, ארמון עתיק של המהרג'ה, השליט. ואשתו -המהרני.

בכניסה לארמון לקחנו מדריך דובר אנגלית שיסביר לנו על הארמון והסיור היה מרתק.

סיירנו באורוות הארמון בהם עדיין חיים סוסים יקרים בשווי 800 אלף ש"ח! עברנו דרך תצוגות כלי המלחמה בהם השתמשו השליטים בעבר ובכל חדרי ואולמות הארמון. 

עוד מלא תמונות, סרטונים והסברים מהארמון ותשובות לשאלות שעניינו אתכם מחכים לכם בהיי לייט באינסטגרם

כשיצאנו מהארמון אחרי שעתיים כבר היה חם מאד ורצינו רק מקום ממוזג, שתיה קרה וגלידה… לכן לקחנו ריקשה לקניון.

גלידה כשרה לא מצאנו אבל מזגן והרבה מאד אטרקציות לילדים היו שם.אחרי שהילדים נהנו מכל המתקנים ברחבי הקניון מצאנו בו גם משחקיה וג'ימבורי, שעתיים של בילוי מהנה לכל המשפחה עלו בסה"כ 60 ש"ח.והעברנו שם את כל שעות הצהריים החמות.

אחה"צ נסענו לאגם סגאר. שם עשינו שייט מהיר של 3 דקות ומשם המשכנו לרכבל שהעלה אותנו לתצפית יפה על העיר.

אח"כ נסענו למלון בו שהו כל החברים שלנו מפושקר, להם היה אתרוג ולולב והם אפילו סידרו סוכה כשרה על הגג.

נטלנו לולב והעברנו חוויות וסגרנו את היום הארוך במופע ריקודים מסורתי שהיה די מעניין מלבד קטעי קישור שמהמם לא הבנו מילה…

יום חמישי 27.9.18.

בבוקר קמנו עייפים אחרי היום הארוך של אתמול ואחרי לילה חסר שינה (ילדים זה שמחה…)

התלבטנו אם לחזור לפושקר או להמשיך לעיר אחרת, ארזנו את המזוודות ולא הצלחנו להכריע אז יצאנו למלון בו שהו החברים מפושקר, נטלנו לולב והעברנו את שעות הבוקר בסוכה עם הנוף הכי יפה והאנשים הכי מקסימים.

אח"כ ירדנו לטייל קצת ברחובות המעניינים שסמוכים למלון והזמנו נהג שיקח אותנו לפושקר. עברנו דרך המלון שלנו, לקחנו את המזוודות ויצאנו לדרך הארוכה.

הגענו לבית חב"ד בפושקר נרגשים כאילו חזרנו הביתה אבל לא היה שם איש. הרב שימי ששמע שחזרנו התקשר לעובדים וביקש מהם להכין לנו פיצות. הינו רעבים מאד אחרי יומיים ללא אוכל והודינו לו מכל הלב.

חזרנו למלון ברהמה הורייזן בו היינו גם לפני הנסיעה לאודייפור. פרקנו וחזרנו לבית חב"ד לשמחת בית השואבה, למרות היום הקשה הילדים נהנו מכל רגע ורקדו במרץ עד אמצע הלילה.

יום שישי 28.9.18.

בבוקר הילדים הלכו לגן ואנחנו שוב יצאנו לשוק. ב12 כשרצינו לחזור למלון נסענו לאסוף אותם מהגן אבל הם לא רצו לחזור… חזרנו לבד וכשהגן הסתיים הגננות הביאו אותם  בריקשה עד פתח המלון 🙂

יום ראשון 30.9.18. הושענא רבא.

ביום ראשון ערב החג שוב הילדים הלכו לגן ואנחנו העברנו את הבוקר בשוק ובבית חב"ד בתכנונים איך להגיע בדרך הנוחה ביותר לדלהי לקראת החזרה לארץ.

בצהריים נערכה בבית חב"ד סעודת הושענא רבא ואחריה חזרנו למלון להתכונן לחג. החג היה מדהים, ההקפות נמשכו שעות ארוכות ויצאנו בתהלוכה מזמרת עם ספרי תורה ודגלים לרחוב הראשי ולכל הגסטהאוסים. חוויה מרוממת!.

במוצאי שמחת תורה יצאנו בשעת לילה מאוחרת לנסיעה של 7 שעות לכיוון דלהי. חשבנו שזאת תהיה הדרך הנוחה ביותר וגם שיחסך לנו זמן כי נישן בנסיעה. בפועל זה היה בלתי אפשרי והנסיעה היתה קשה. הגענו לדלהי לפנות בוקר מותשים ומיד הלכנו לישון.

ימים שלישי רביעי חמישי 2-4.9.18

את הימים האחרונים בדלהי העברנו בשופינג בקניונים יוקרתיים,גילינו את הצד העשיר של דלהי והתברר שיש בה עשירים גדולים מאד. בקניונים שלטו חנויות מותגים ובחניות אינספר רכבי יוקרה מפוארים. בדלהי גם זכינו לאכול בשרי אחרי שבועיים של טבעונות בפושקר וניצלנו כל רגע עד הטיסה.