2022_10_03_12_12_IMG_8643

לטייל זה לחיות - שבוע 160

חלק שני - יום כיפור

3-8.10.22

זקן שבט ההימבה, הטרמפסיט החדש שלנו נפרד מאתנו ליד מפלי אפופה, שם אנחנו רואים גם את בנות ההימבה מוכרות תכשיטים ומכבסות בנהר. המפלים במרחק 20 דקות נסיעה מהכפר והן עשו את הדרך הזאת ברגל!
אנחנו חונים ליד המפלים ומטפסים לתצפית. השעה עוד מוקדמת ומזג האוויר למזלנו מעונן היום והחום והיובש לא כבדים כמו בד"כ. מלמעלה אנחנו רואים את המפלים כנווה מדבר מדהים. המון עצי דקל ירוקים ונהר זורם בתוך החום והשממה האינסופית של המדבר! אנחנו יורדים מהתצפית אל המפלים וקיין (שלא התקלח כבר כמה ימים) מחליט שהוא נכנס לנהר. ישראל והילדים קופצים על הרעיון וקופצים גם הם למים. 

רעננים ורטובים אנחנו ממשיכים לכיוון מפלי רואקנה המרוחקים כמה שעות נסיעה בדרך המאתגרת ביותר בנמיביה. אבל גם היפה ביותר. הדרך מלאה עליות וירידות תלולות, על אבנים, עפר, חול ובוץ (כשנוסעים עליהם יש הבדלים גדולים מאד בין כולם..) והיא נמשכת לאורך נהר הקוננה היפה ולצד כפרי הימבה אותנטיים. הדרך כל-כך קשוחה שהזהירו אותנו מראש לא לנסוע בה. בטח לא עם הקמפר הכבד והגדול שלנו. ובכל זאת אנחנו נוסעים בה ומופתעים עד כמה הקמפר שלנו חזק ויכול לסחוב בעליות ובירידות (הרבה יותר מפחיד בירידות עם הכובד הזה!) ומודים שאנחנו מטיילים בעונה היבשה ולא בעונה הרטובה בה הנהר מציף את הדרך.
בכל מקטע בדרך יש את האתגר שלו ואת כולם ישראל והקמפר המפלצתי שלנו חוצים בכבוד. עד שאנחנו מגיעים לקטע דרך חולי. ממש כמו חול ים או דיונות. ישראל טוען שזה מקטע קצר והוא יצלח אותו גם בלי להעביר את הרכב למצב 4×4 וממשיך לנסוע ואז אנחנו שוקעים- טובעים בחול.
התגובה הראשונית של הילדים היא צהלות שמחה ואושר.. הם כבר יודעים שזאת רק עוד חוויה…
ומיד הם קופצים מהרכב לעזור לחלץ אותו מהחול..
ישראל שצופה בהרבה סרטי חילוץ אפריקאיים וקיין שכנראה גם יודע דבר או שניים יודעים בדיוק מה צריך לעשות ומהר מאד אנחנו שוב מחוץ לחול. אלא שחתיכת עץ גדולה נתקעה מתחת לרכב באזור של בלם היד. הם מושכים את פיסת העץ ללא הצלחה אז ישראל פותח את ארגז הכלים לחפש סכין. רגע לפני שמוציא סכין הוא מושך בניסיון אחרון ומצליח להוציא את פיסת העץ ואנחנו ממשיכים בנסיעה.
הדרך ממשיכה בעליות וירידות תלולות. חלקה אפילו על סלעים קשים ללא מסלול בכלל ובסופו של יום אנחנו מגיעים סופסוף לכביש סלול ליד מפלי רואקנה! אנחנו רוקדים מאושר שצלחנו את הדרך הקשה ועוד באווירה טובה ובלי סכנה. אנחנו מחפשים את הכניסה למפלים ולא מוצאים אז עוצרים ליד עובר אורח ושואלים אותו והוא בתגובה מצביע לנו על הקמפר ומסמן שמשהו לא בסדר.

ישראל וקיין יוצאים מהרכב ומגלים שהתא שישראל פתח בשביל להוציא ממנו סכין כשנתקענו נשאר פתוח ונפלו לנו החוט חשמל -זה שמחבר בין השקע בקמפסייט לקמפר שלנו ומספק חשמל לקמפר. וגם צינור המים בו ממלאים מים לקמפר! ואנחנו באזור שאין בו שום דבר! בטח לא לקנות חוט חשמל של קמפר וצינור מים! ומחר יום כיפור!!! איך אפשר להתארגן או לצלוח יום כיפור בלי חשמל ומים???
היינו יכולים להסתדר בלי חוט ובלי צינור כמה ימים. אבל בדיוק עכשיו הבטריות של הקמפר לא עובדות טוב אז בלי חיבור לחשמל אין חשמל.. וביום כיפור אי אפשר לפתוח ברז אלא אם יש חיבור ישיר לברז מים חיצוני (אחרת המשאבה מופעלת על חשמל)
מתוסכלים שהיום היפה כל-כך נגמר בצורה כל-כך לא יפה אנחנו מוותרים על מפלי רואקנה וממשיכים קדימה בדרך עד קמפסייט שקרוב יחסית לעיר שנוכל לפחות מחר לחפש חוט חשמל וצינור.
הדרך ממפלי רואקנה לכיוון הקפריבי שונה לחלוטין מכל מה שחווינו עד עכשיו בנמיביה. דבר ראשון, היא על כביש סלול! דבר שני היא מישורית!! והנוף הוא ירוק ולא חום! ויש אפילו עכשיו בעונה היבשה הרבה בורות מים לאורך הדרך.
אנחנו מגיעים בשעת ערב, אחרי יום ארוך מאד לקמפסייט היחיד באזור. אני נתקפת כאבי בטן איומים וישראל מנסה להפעיל את הבטרייה ללא הצלחה (אתמול בהימבה היא עוד פעלה)
אני לוקחת את הבנות להתקלח ומגלה שאין מקלחת בקמפסייט! צריך להתקלח עם דליים! אני חושבת לעצמי שנתקלח במקלחת בקמפר אבל נזכרת שבלי חשמל (משאבה) ובלי צינור אין אפשרות גם לפתוח מים בקמפר!! אני מבינה שנכנסנו לקמפסייט ובעצם אין לנו בו שום דבר שאין לנו בכל צד כביש בחוץ.. אני מתוסכלת מהכאבים ומהמצב ומתחילה לבכות. ישראל גם מתוסכל ומיואש מהבטריות ורק רותי תופסת יוזמה ומכינה ארוחת ערב במטבח החיצוני שלנו – שניצלים ואורז.
בינתיים ישראל מוצא בקצה הקמפסייט מקלחת שכן מטפטפת כמה טיפות של מים קרים ומקלח את הבנות. אחכ גם אנחנו מתקלחים והולכים לישון. בלי חשמל ובלי מים אבל יש לנו את המיטה הנוחה שלנו…

התכנית שלנו אמנם הייתה להגיע לקמפסייט יפה ביום שני אחה"צ ולהישאר בו עד מוצאי כיפור. וכבר בשני לנקות ולבשל לסעודות כדי שניכנס לצום בנחת. אבל תכניות לחוד ומציאות לחוד. אנחנו מתעוררים בערב יום כיפור בלי חשמל ובלי מים, נפרדים מקיין ונוסעים לעיר הקרובה. במקום סעודות אנחנו מחפשים חוט חשמל מתאים לקמפר וצינור מים! אחרי חיפושים ישראל מוצא את חוט החשמל האחרון בעיר וב11 בבוקר אנחנו מגיעים לקמפסייט היחיד באזור שהוא בעצם לודג' עם מקום אחד לאוהלים/קמפרים.

 במקום האחד הזה שוכנת עכשיו קבוצת פועלים ולכן בעלת הקמפסייט הנחמדה נותנת לנו חדר במחיר של קמפסייט כדי שנשתמש בשירותים שבחדר ולא יחד עם כל הפועלים ודרך החדר גם נתחבר לחשמל.
אנחנו נכנסים ומיד מתחילים לבשל ולנקות וגם אוכלים סעודה ראשונה ומתיישבים סופסוף קצת לנוח… בחוץ 40 מעלות ויובש מתיש. אז נחים.. ואז מבשלים סעודה מפסקת ולפני שמספיקים לאכול מגלים שהמקרר והמקפיא שלנו הפסיקו לעבוד!! ויש בהם 20 קילו בשר! אלוקים הקדים לנו רפואה למכה וחבורת הפועלים הביאה איתה מקפיא גדול. אנחנו מעבירים הכל לשם ומתיישבים ברגע האחרון לסעודה מפסקת וכמעט לא מספיקים לאכול כלום!
את הצום אנחנו מעבירים בחדר שקיבלנו. עם מזגן אבל הוא עדיין עובר עלינו קשה מתמיד. וכשאנחנו מגלים בסוף הצום שסיר העוף שבושל לסעודה מפסקת ולא הספקנו לאכול- התקלקל זה לא עוזר להרגשה הרעה ממילא…

ליום חמישי התכנית היא לנסוע חמש שעות. להגיע לקמפסייט יפה ונחמד שאפשר לבלות בו את כל חג סוכות, לבנות סוכה לאפות ולהתארגן לחג.. ושוב תכניות לחוד ומציאות לחוד ואנחנו מוצאים את עצמינו יום שלם ממתינים לטכנאי מקררים.
בינתיים יש לי זמן פנוי ומספיק אינטרנט בשביל לשתף את חברי המועדון בכל החוויות מההימבה ומערב יום כיפור. ולגבות סופסוף את המחשב שלי!
בין לבין אני קופצת עם רותי לקניון ממול וכמובן ששוב לא מוצאות שום בגד מתאים לה או לי. אבל כן מוצאות פיג'מות לקטנות. וגם מספיקים תספורת לישראל ויהונתן… בסופו של יום מגיע גם טכנאי המקררים ומתקן את המקרר ואפשר להתארגן לנסיעה מחר…

בשישי מוקדם בבוקר אנחנו יוצאים לנסיעה של 5 שעות מאושקטי לרונדו. התחנה הראשונה בעיר היא במשרד של חברת המשלוחים לוודא שאכן ארבעת המינים שנשלחים אלינו היום מוינדהוק יגיעו אלינו לפני החג לרונדו. תחנה שניה סופר- קניה של אוכל לחג. בזמן שישראל בסופר אני קונה לקטנות בגדים חדשים לחול המועד.
וסופסוף מגיעים לקמפסייט! וסופסוף הוא באמת מה שרצינו! חניה על דשא ולא על חול! לא יקר. ואפילו יש נוף מהמם ותעסוקה לילדים! ומלא חיות חמודות שמתרוצצות סביבנו! טווסים, תרנגולי הודו, למה וסוסים!
אין הרבה זמן אז מיד מכינים שבת, מתקלחים ומכניסים את השבת.

Booking.com

בואו לטייל איתנו בזמן אמת!

אודות חו''ל כשר

אודות חו''ל כשר

Booking.com

בואו לטייל איתנו בזמן אמת!

Booking.com

בואו לטייל איתנו בזמן אמת!

Booking.com